Laser (ang. Light amplification by stimulated emission of radiation - wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania) generator kwantowy optyczny; generator prawie spójnego promieniowania elektromagnetycznego z zakresu widma od nadfioletu do dalekiej podczerwieni, w której generację uzyskano wykorzystując zjawisko wymuszonej emisji promieniowania w ośrodku po odwróceniu (inwersji) osadzeń.
Zasadniczymi elementami lasera są: ośrodek czynny, rezonator optyczny i układ pompujący. Jest kilka metod wytwarzania stanów inwersji obsadzeń poziomów energetycznych. Jedną z nich jest pompowanie za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Układ pompujący wytwarza w ośrodku czynnym umieszczonym wewnątrz rezonatora optycznego odwrócenie obsadzeń. Promieniowanie rozchodzące się wzdłuż osi optycznej rezonatora ulega wzmocnieniu w procesie emisji wymuszonej na skutek odbić od zwierciadeł rezonatora. Gdy wzmocnienie promieniowania jest większe od występujących strat w rezonatorze otrzymuje się generację promieniowania. Wyprowadzenie strumienia generowanego promieniowania następuje na ogół przez jedno ze zwierciadeł w postaci wiązki o małym kącie rozbieżności.
Lasery w zależności od rodzaju i budowy mogą emitować promieniowanie:
w sposób ciągły i o mocy od kilkudziesięciu uW do kilku kW;
w postaci pojedynczych impulsów o czasie trwania od ms do ps i mocy odpowiednio od kW do TW;
w postaci ciągu impulsów o częstotliwości powtarzania od kilkudziesięciu Hz do kilkudziesięciu MHz.
W zależności od rodzaju ośrodka czynnego rozróżnia się lasery:
gazowe (np. helowo - neonowy)
gazowe molekularne (N2-CO2-He)
gazowe jonowe (Ar+)
krystaliczne (rubinowy, YAG)
szklane (neodymowy)
półprzewodnikowe (GaAs-GaAlAs)
barwnikowe (zawierające roztwór rodaminy)
chemiczne (np. lasery, w których wykorzystuje się reakcje syntezy wzbudzonego HF lub DF do pobudzenia ośrodka czynnego)
Lasery stosuje się w telekomunikacji do przekazywania sygnałów radiowo-telewizyjnych, telefoniczno-telegraficznych wieloma kanałami przy użyciu jednej wiązki laserowej, w lokacji i nawigacji, holografii, metrologii interferencyjnej, medycynie; w urządzeniach takich jak: cd-rom, dvd; a także w badaniach naukowych (fizyka).