More Website Templates @ TemplateMonster.com - February 24, 2014!

Lasery

Holograficzne układy z laserami impulsowymi

     Holografia która korzysta laserów impulsowych ma wiele zalet. Główną zaletą jest to, że hologram twożony poprzez holografowanie przedmiotu naświetlany jest przez bardzo krótki okres czasu, co eliminuje złą jakości obrazu, która ma miejsce, gdy obracamy przedmiot wokół jendej z osi, bo towarzyszą jej nie kontrolowane drgania tego przedmiotu. Używane do tego celu lasery impulsowe muszą charakteryzować się dużą mocą i spójnym światłem o odpowiedniej energii. Prace nad skonstruowaniem takich laserów trwają od 1964 roku. Lasery odpowiednie do tego celu uzyskano dopiero po wielu latach. W większości są to lasery rubinowe, wytwarzające promieniowanie o długości fali 694 nm. Podstawowe dane techniczne tego rodzaju laserów podane są w tabeli numer 1.

Tabela 1.

     Kolejnym rodzajem laserów odpowiednich do zastosowań holograficznych były lasery na kryształach typu YAG. Lasery te wytwarzają promieniowanie podczerwone o długości fali 1060 nm, które dla potrzeb holografii jest przetwarzane metodami optyki nieliniowej na światło długości fali 530 nm. Parametry tych laserów zawiera poniższa tabela numer 2.

Tabela 2.

Schemat rubinowego lasera impulsowego (generator impulsowy) używanego do celów holograficznych przedstawiono na poniższym rysunku.

Schemat rubinowego lasera impulsowego

Schemat typowego rubinowego
lasera impulsowego używanego do celów holograficznych.

     Objaśnienia do rysunku:

Z - Cienkowarstwowe zwierciadło, lecz o wysokim współczynniku odbicia;
KP - Komórka Pockelsa;
PW - Polaryzator skaładajacy się z równolegle ustawionych do siebie szkalnych płytek, których kont ustawienia jest tzw. kontem Brewstera;
G - Głowica lasera;
PL - Pręt lasera;
L - Lampa pompująca;
SM - Moduły poprzeczne selektora;
ZR - Zwuerciadło rezonansowe (służy do selekcji modów podłużnych).

     Urządzenie przedstawione na rysunku pracuje jako generator, który wytwarza wysokospójne impulsy laserowe o energii kilkudziesięciu milidżuli. Gdy energia ta jest niewystarczająca, za generatorem ustawia się jedną lub więcej kolejnych głowic G, która przedstawaiona jest na rysunku z oznaczeniem GW. Zwielokratnianie ilości głowic lasera wzmacnia przechodzące przez nie promieniowanie, nawet do energii kilku dżuli, czyli zwiększonej stukrotnie.




BIBLIOGRAFIA:
  • HOLOGRAFIA OPTYCZNA, Pod redakcją Maksymiliana Pluty, PAŃSTWOWE WYDAWNICTWO NAUKOWE * WARSZAWA 1980

Więcej